Kuchyne Prunus
Navrhnite mi interiér
Meno a priezvisko: *
Telefón:
E-mail: *
Miestnosť:
Výmera:
Požiadavka:
Navrhnite mi interiér

Kuchyne na mieru verzus skladačky z IKEA

Kuchyne na mieru vs. kuchyne IKEA

Pohľad na nový kuchynskú linku, ktorá na centimeter zapadá do priestoru a dizajnovo vyzerá presne podľa predstáv, je snom každej ženy. Ešte lepší pocit však prichádza vtedy, keď sa takýto pohľad nezmení ani po rokoch.

Kvalitné vypracovanie, ktoré odolá zubu času alebo náročnejším podmienkam v domácnosti s malými deťmi, je známkou dobre odvedenej stolárskej práce. Často však pri výbere novej kuchyne rozhoduje cena a nie vízia jedinečnosti, vďaka čomu prevláda trend tzv. „kuchynskej konfekcie“. Čo môžete získať investíciou do kuchyne na mieru a kedy dať prednosť nákupu v IKEA?

Navštíviť interiérové štúdio a nechať si vyrobiť kuchynský nábytok na mieru je voľba, ktorá síce stojí viac peňazí, ale spája sa s pridanou hodnotou nadštandardnej starostlivosti a individuálneho prístupu. Kvalita dizajnu je pri rozhodovaní štúdio verzus IKEA v oboch situáciách rovnaká. No kým v prípade kuchyne na mieru je možné presne kopírovať predstavy a priestorové možnosti, pri sektoroch sa musíte pridŕžať daného dizajnu dvierok od výrobcu.

Typový nábytok kuchýň je rovnako moderný a inovatívny ako ten, ktorý si necháte navrhnúť. Rozdiel je v kompletnom riešení na mieru, exkluzivite a individuálnom návrhu - vaša kuchyňa na mieru bude jedinečná a dokonale využívajúca priestor. Pri navrhovaní sa vám navyše bude naplno venovať odborník, pre ktorého je interiérový dizajn hlavnou náplňou práce.

Prvotným rozhodujúcim faktorom môže byť samotný priestor kuchyne - ak je architektonicky jednoduchý a viete si doňho navrhnúť nábytok svojpomocne, IKEA je skvelou voľbou. Pri netradičnejšie riešenej miestnosti alebo predstave zaujímavo dizajnovanej kuchyne by zas mali vaše kroky smerovať do štúdia.

Kuchynský nábytok zo štúdia dokáže presne kopírovať predstavy klientov a priestor kuchyne. Zdroj: kuchyneprunus.sk

Sektorový nábytok a problém chýbajúcich centimetrov

Sektorový nábytok má obrovskú výhodu - môžete si z neho vyskladať takmer čokoľvek a v závislosti od skladových zásob buď hneď zobrať domov, alebo si krátky čas na dodanie komponentov počkať. Limity prichádzajú v podobe striktných rozmerov jednotlivých dielov, kapacity úložného priestoru a ergonometrie spotrebičov. Treba myslieť na to, že na zlé zameranie priestoru ešte pred objednaním linky vám predajca záruku neposkytne. Ak by sa stalo, že niektorý z komponentov pri montovaní nesedí, nápravu musíte riešiť svojpomocne.

Kuchynské linky majú najčastejšie rozmery dvierok a skriniek 70 alebo 90 centimetrov, takže si celkovú výmeru kuchyne vytvoríte ich radením za seba a násobením danej šírky počtom sektorov. Pri veľkých kuchyniach, ktoré sú priestorovo benevolentné, si v takomto prípade nedostatky ani nevšimnete. V malej kuchyni, kde sa každý milimeter počíta, však sektor môže „ukradnúť” pár desiatok cenných centimetrov, ktoré by sa inak dali využiť.

Škáry a vzniknuté prázdne miesta je možné okrem toho, že ich necháte odkryté, zamaskovať prekrývacími lištami. Kvalitné kuchynské štúdiá prekrývacie lišty nepoužívajú. Na základe návrhov konzultovaných s klientom vyrábajú vlastný nábytok na mieru a nerobí im problém spraviť skrinky s takými rozmermi, aby linka do priestoru perfektne zapadla na milimeter presne. Najdôležitejšia je totiž idea inteligentného a plnohodnotného využitia všetkých kútov, ktoré miestnosť ponúka.

Rozhodujúci faktor? Ochota investovať

Keďže sú cieľovou skupinou nábytkárskych supermarketov najmä bežní spotrebitelia, od tohto faktu sa odrážajú aj ceny sektorových kuchynských liniek. IKEA si získala reputáciu a množstvo zákazníkov vďaka fokusu na reálne problémy ľudí a ich rozumné riešenia v populárnom škandinávskom štýle. Kuchynská linka sa tu dá zohnať za ľudovú cenu, služby zákazníkom sa navyše neustále zlepšujú.

V predajni IKEA si vďaka premyslenej inštalácii nábytku môžete jednoducho vytvoriť predstavu o vlastnej kuchyni. Zdroj: bigstockphoto.com

Pohodlný je najmä IKEA plánovač, s ktorým si zadarmo doma môžete kuchyňu navrhnúť a s uloženým návrhom ju konzultovať s pracovníkom v predajni. Montáž je potom na vás - môžete sa do nej pustiť svojpomocne alebo si priplatiť za profesionálov odporúčaných priamo v predajni.

Ak sa človek obzerá po kuchynskej linke na mieru, s najväčšou pravdepodobnosťou je ochotný investovať do vizualizácie (návrhu) kuchyne a kvality. Mnohé kuchynské štúdia cenu návrhu odpočítajú z ceny zákazky. Ručné práce na mieru sú luxusnejším tovarom, pri ktorom sa však dá čarovať s cenami v závislosti od použitého materiálu. Prvotné vyčíslenie návrhu preto nikdy nie je konečné, ušetriť sa dá, keď sa namiesto drahších materiálov jednoducho využijú tie lacnejšie.

V cene takejto linky je už samozrejmosťou zameranie daného priestoru a vypracovanie technického výkresu so zakotvením vývodov vody a elektriny pre profesistov. Veľmi dôležité je zmeranie krivosti stien, čo je napríklad u kuchýň po strop nevyhnutné. V takomto prípade sa robia aj tzv. šablóny rohov stropov, ktoré sú pri výrobe kuchyne nenahraditeľné.

Súčasné trendy? Hlavne decentne

Moderný zákazník vie, čo chce a svoje o tom vie aj Ing. Ingrid Trnková z interiérového štúdia Prunus: „Zákazníkov môžeme rozdeliť do dvoch typov: prvý má vlastnú predstavu o štýle dizajnu, použití materiálov a farebnosti. Druhý typ sa spolieha na našu kreativitu a nechá nám voľné ruky. Sú aj klienti, ktorí si prinesú vytlačené obrázky interiérov, ktoré sa im páčia a chcú, aby sme im navrhli niečo v podobnom duchu. V súčasnosti prevládajú v interiérovom nábytku svetlé farby s vysokým leskom. Nenápadne sa derie na povrch aj trend matných prevedení, no ešte dlho bude trvať, kým bude populárnejší ako lesk.”

Veľmi obľúbené sú striekané materiály na MDF doske v prevedení vysoký lesk, hlboký mat a mat, pri ktorých sa dá použiť takmer akékoľvek farebné prevedenie. Vzorkovníky v takomto prípade umožňujú vybrať si z viac ako 1 800 farieb. Pri materiáloch z vysokého lesku sú značné cenové rozdiely. Treba napríklad rozlišovať, či ide o obyčajný lesklý laminát (hrany sú opáskované), alebo striekanú MDF dosku (jednoliate hrany). Čo sa týka dyhovaného materiálu, trendom je stále dub a orech americký. K dispozícii je aj prispôsobenie morenia dýhy k podlahe, ktoré však dokáže ponúknuť len štúdio s vlastnou výrobou.

Prijateľnú cenovú alternatívu prírodnému kameňu nájdete medzi veľkým počtom značiek a výrobcov umelého kameňa. Práve tie sa najviac využívajú na pracovné dosky. V tejto súvislosti majú o drevený masív záujem najmä zákazníci, ktorí túžia po rustikálnej linke alebo kuchyni v škandinávskom štýle.

Ing. Ingrid Trnková hovorí, že až 90 % zákazníkov má dnes kuchyňu spojenú s obývačkou. Často sa tak robia kompletné riešenia a návrhy obidvoch častí miestnosti. „Ideálne je riešiť dennú zónu naraz a s jedným dizajnérom. Výsledkom je kompaktný priestor s nadväzujúcim dizajnom, štýlom, materiálom a farebnosťou,” pripomína.

Tiež radí, že v takomto prípade je dôležité zaobstarať si kvalitný a najmä nehlučný digestor. Hoc ani takýto digestor neodsaje kuchynský zápach dokonale, výhodou takéhoto dispozičného riešenia je, že umožňuje rodinám tráviť viac času spoločne.

V súčasnosti sú najpopulárnejšie kuchyne spojené s obývacím priestorom. Zdroj: kuchyneprunus.sk

Prečo stoja linky na mieru viac?

Linky na mieru sú od sektorových podstatne drahšie. Netreba za tým hľadať „vysokohorskú” ani inú prirážku, len súhrn logických faktorov, ktoré do konečnej ceny vstupujú. S kuchyňou na mieru kupujete exkluzivitu návrhu a použitých materiálov. Riešenie je prispôsobené presnej dispozícii vášho priestoru, linka vyrobená do vašej kuchyne by tak pravdepodobne do žiadnej inej nesedela.

S kúpou získate tiež nadštandardnú starostlivosť - nemusíte nič riešiť a ani sa o nič starať. Štúdio si príde osobne zmerať priestor, aby sa mohol nábytok prispôsobiť vývodom pre vodu a elektrinu. Linku vám tiež namontujú a ak by bolo čokoľvek poškodené, vymenia to. Samozrejmosťou je promptná pozáručná starostlivosť, keď je možné požiadať aj o výmenu alebo opravu akéhokoľvek komponentu.

Sektorové linky na druhej strane za kvalitou materiálu nezaostávajú, veď len napríklad kovania BLUM dnes používa takmer každý lepší výrobca nábytku. Priaznivejšie ceny môžu nábytkárske giganty ponúkať vďaka hromadnej výrobe. Kvôli tomu sa náklady na výrobu viacerých rovnakých sektorov znižujú a zákazník profituje. Problém nastáva až vtedy, keď chcete niektorú časť po rokoch vymeniť a zistíte, že jej výroba sa medzičasom zrušila.

Robíte si zoznam pre a proti? Nezabúdajte na roky dopredu

Zoznam pre a proti pre nerozhodných sa v tomto prípade môže hodiť pre obidva prípady. Sektorové linky z IKEA sú stávkou na istotu, že za príjemnú cenu získate modernú kuchyňu, ktorú si môžete sami navrhnúť doma za počítačom a za krátku dobu si ju aj odniesť z predajne a zmontovať. Výhodu tu nájdu aj tí, ktorým sa často nábytok zunuje a majú potrebu ho meniť.

Argumenty pre kuchyne na mieru sa opierajú najmä o individualitu návrhu a vytvorenia nadčasového interiéru s pridanou hodnotou. Po kuchyni môžete ďalej riešiť otvorenú dennú zónu (jedáleň a obývačka) v nadväzujúcom dizajnovom štýle. Takéto kompletné riešenia dávaju priestorom logiku a zmysel.

Za zmienku tiež stojí dlhotrvácnosť a variabilita materiálu a tiež individuálna starostlivosť v prípade akejkoľvek nezrovnalosti, na ktorú IKEA nemá kapacity. Tá sa týka nielen remeselníctva na mieru, ale tiež profesionálneho poradenstva a prispôsobenia sa vašej unikátnej situácii a priestoru, s ktorým treba pracovať. Ak navyše plánujete s novou kuchynskou linkou fungovať v dlhodobom vzťahu, etablované štúdio vám vie pomôcť najlepšie vďaka dlhoročnej starostlivosti odskúšanej generáciami.

Ing. Ingrid Trnková pôsobí v rodinnej firme Prunus zameranej na dizajnové riešenia kuchýň a interiérového nábytku, ktorá odvádza poctivú stolársku robotu už od roku 1932. Prunus v latinčine znamená trnka, kuchyne Prunus sú tak najmä odkazom na poctivú rodinnú tradíciu a kvalitu.